Obchod Natures Aid

Toto je oficiálna stránka Natures Aid SK. Nakupujete u originálneho anglického výrobcu s viac ako 40-ročnou tradíciou.

Ako rýchlo dostanem zásielku?

Zásielky odosielame okamžite – dodanie na druhý deň. Nad 50 € poštovné neplatíte. Nad 80 € Vám pribalíme produkt ako darček.

Telefonické objednávky

Na telefónnom čísle +421 948 014 185 a emailom info@naturesaid.sk .

Rýchla objednávka

Ak si objednáte telefonicky najneskôr do 16:00, vaša objednávka vám bude doručená nasledujúci pracovný deň.

ZDRAVÉ  KOSTI  A KĹBY  PO  CELÝ  ROK - MUDr. Pavel Malovič PHD., PHM

ZDRAVÉ KOSTI A KĹBY PO CELÝ ROK - MUDr. Pavel Malovič PHD., PHM

ZDRAVÉ  KOSTI  A KĹBY  PO  CELÝ  ROK

„V priebehu priemernej dĺžky života 70 rokov sa každéchodidlo dotkne zemského povrchu viac ako 10 miliónkrát a sila pôsobiaca na naše členky, kolená, bedrá a chrbticu pri každom kroku môže poľahky dosiahnuť 5 až 6 násobok aktuálnej telesnej váhy“  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Je jednoduché brať dobré zdravie svojich kostí a kĺbov ako samozrejmosť. Sú totiž veľmi húževnaté a dokážu znášať výraznú záťaž, trápenie a zlé zaobchádzanie bez akýchkoľvek „sťažností“. Po dlhšom čase si však nazhromaždené problémy môžu začať vyberať svoju daň. Dokonca aj v období keď sa cítite dobre a zdá sa vám, že kosti aj svaly máte pevné a zdravé, si môžete ukladať problémy „do zásoby“.

„Váhonosné“ kĺbové spojenia pohybového aparátu (bedrá, kolená, ale aj chrbtica a kĺby nohy) znášajú všetky otrasy pri viac alebo menej prudkých zmenách polohy jeho tela. Kĺby majú rôzne tvary, ktoré im umožňujú pomerne veľký rozsah pohybov (otáčanie, krúženie, pritiahnutie, odtiahnutie, ohýbanie, naťahovanie). Najviac dostávajú zabrať najmä v zimných mesiacoch. Informácie o stave, polohe, činnosti kĺbu a podobných situáciách sú zachytávané kĺbovými receptormi – vnímavými miestečkami, ku ktorým patria: guľôčkovité telieska zachytávajúce napätie kĺbového puzdra, drobné kuželovité útvary rýchlo sa prispôsobujúce na podnet, vretenovité telieska hlásiace napätie väzív a voľné nervové zakončenia v stene kĺbového puzdra, ktorých dráždením sa vyvolá pocit bolesti. Cievne zásobenie kĺbu tvoria siete krvných a lymfatických tepien, iba kĺbová chrupavka – „poťah hlavice a jamky“ – nemá vlastné cievne a nervové vyživovanie.

Chrupavka je súčasťou podporných tkanív a pri mechanickej záťaži odpovedá predovšetkým na zmeny tlaku. Povrch kĺbov je tvorený hyalínnou chrupavkou, ktorá znesie tlak až 1,5 kg na 1 mm a je zložená z chrupkových buniek (chondrocytov) a z medzibunkovej hmoty obsahujúcej okrem základnej hmoty aj vlákna v sieťovitom usporiadaní, čo je fakt pre jej funkciu veľmi dôležitý. Výživa chrupavky je vyriešená transportom z kĺbovej tekutiny, ktorej súčasti z nej prenikajú do chrupavky vtlačením pri pohybe kĺbu.  Pri tomto pohybe zároveň nastáva vytláčanie tekutiny s obsahom odpadových látok z chrupavky. Tomuto celému pochodu výživy hovoríme kĺbová chrupková pumpa

Človek sa za normálnych okolností snaží udržiavať v kĺbe rovnováhu medzi zaťažením a regeneráciou. Dlhodobému zaťaženiu sa dokáže viac-menej prispôsobiť, ale preťažovanie a chybné zaťažovanie spôsobuje poškodenie chrupavky jeho kĺbov. Schopnosť zvládať preťaženie je u tohoto tkaniva nižšia ako u väziva aj z dôvodov už spomínanej komplikovanej výživy. Zároveň s pribúdajúcim vekom (už po dvadsiatom roku života!) ubúda obsah vody v chrupavke, čo limituje jej pružnosť. Mení sa aj množstvo a kvalita kĺbovej tekutiny – maziva, a to taktiež spôsobuje znižovanie elasticity. Mimo toho - pri zápalových a hnisavých procesoch v kĺboch, ktoré nebývajú až také zriedkavé, sa uvoľňujú deštrukčné látky,  napádajú chrupavku a vytvárajú z nej terén menej znášajúci zaťaženie a preťažovanie.

Okrem týchto biologických faktorov sa uplatňujú na poškodzovaní chrupavky bedrového kĺbu aj mechanické faktory – úrazy a mikrotraumy  samotnej chrupavky, akútne preťaženie a prudké striedanie typu zaťaženia, chronické preťaženie, následky získaných alebo vrodených deformít panvy a bedrového kĺbu a poúrazové poškodenia iných štruktúr (väzivá, svaly, kosti). Spomínané mikrotraumy sú skutočne špeciálnou kapitolou   vzniku  artrózy – degeneratívneho poškodenia kĺbov.

Nezriedka sa takéto mikrozranenie nepovažuje za hodné liečby, prípadne si drobné ťažkosti „prekryjeme“  užívaním tabletiek proti bolesti a zápalu. To je veľké a často podceňované riziko mikrotraumy. Postupom času vzniká chronické poškodenie chrupavky, príznaky sú relatívne malé a nevyvolávajú výraznejšiu potrebu prerušenia zraňujúcich pohybov. To všetko len zvýrazňuje potrebu dôsledného vyhľadávania, liečenia a doliečovania úrazov a mikrotráum, význam rehabilitácie a regenerácie a odstraňovania ďalších rizikových faktorov.

Celý problém vzniku včasnej artrózy zvyšuje ešte existencia vrodených kĺbových deformít (niekedy sú to „len“ nohy do X či do O alebo ploché nohy, nehovoriac o „nepovšimnutých“ vrodených poškodeniach bedrového kĺbu alebo chrbtice), ktoré síce v mladom veku dokázal kompenzovať náhradnými mechanizmami, ale v čase dospelosti a zrelého veku to nie je možné.

Práve pre spomenuté problémy sú tu k dispozícii prostriedky aktívnej prevencie poškodení kĺbov, v ktorých jednoznačne dominuje kĺbová výživa. Výskum a vývoj nových preparátov v ostatných troch desaťročiach ukázal nový  revolučný prístup, ktorého hlavnou funkciou je podpora tvorby originálnej kĺbovej tekutiny – „mazadla“ – a regenerácie poškodených chrupkovitých častí, čím sa zlepšuje aktívna aj pasívnu pohyblivosť v kĺbe bez bolesti a únavy. Má výrazný vplyv na znižovanie opotrebovania aj degenerácie kĺbových štruktúr, redukuje zápalové procesy, skracuje čas na zotavenie po výkone, a to nielen v kĺbových, ale aj vo svalových štruktúrach. V spojení a kombinácii s produktmi obsahujúcimi glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, kolagén spolu so serrapeptázou a výťažkami z kurkumy (Turmeric) saznižuje potreba užívania liekov (nesteroidné antireumatiká, kortikosteroidy) a chráni sa vnútorné prostredie organizmu. Kĺbová výživa je ako potravinový doplnok vhodná pre všetky vekové kategórie a po konzultácii so špecialistom je ju možné použiť aj u jedincov, ktorí majú problémy s prudkým rastom v pubertálnom období.

Kolagén tvorí hlavnú súčasť kvalitných, plnohodnot­ných kostí, chrupaviek, zubov, šliach, väzív, cievnych stien, očnej rohovky a pokožky. Je to živočíšny, vlák­nitý, vo vode nerozpustný proteín, ktorý predstavuje 25-30 per­cent všetkých bielkovín tela a je zložkou mimobunkovej hmoty v podobe kolagénových vlákien. Rozhodujúci význam tejto bielkoviny spočíva o. i. v tom, že sa na ňu v kos­tiach a ostatnom spojivovom tkanive viaže vápnik, fosfor a horčík. V období rastu preva­žuje proces tvorby kostí nad ich odbúravaním. Pokiaľ sa nevytvorí dostatočne kvalitná orga­nická kostná hmota už v detstve a mladosti, môže to mať v neskoršom období za následok zníženú schopnosť vyrovnávať sa so záťažou - čiže predčasnú stratu mladosti a sviežosti. (Štruktúra kolagénu je okrem kostí zodpovedná za pevnosť, silu, lesk a pružnosť pokožky, ktorej nepriateľom je, okrem pribúdajúcich rokov, cigaretový dym, slnečné žiarenie a voľné radikály. Tvoria sa vrásky a nežiaduce nové jemné línie.)

Serrapeptáza je prírodná protizápalová látka. Je to proteolytický enzým, izolovaný z baktérie ktorá nevyvoláva ochorenia (enterobaktéria Serracia E 15). Serrapeptáza prechádza pri vstrebávaní v tráviacom trakte priamo cez tenké črevo do krvného obehu. Lekári by mali poznať priaznivé účinky serrapeptázy proti bolesti a zápalu a používať ju v liečbe namiesto salicylátov, ibuprofenu a iných nesteroidných antireumatík, ktoré majú aj vedľajšie účinky.
Účinný enzým je vhodný aj namiesto liekov ako sú salicyláty a tiež steroidy pre tých, ktorí trpia reumatoidnou artritídou (zápal kĺbov). Zatiaľ, čo steroidné a nesteroidné protizápalové lieky môžu pomôcť dočasne uľaviť od bolesti, opuchu, a zápalu, môžu tiež potláčať obranyschopnosť tela a mať nebezpečné vedľajšie účinky. Serrapeptáza nielenže zmierňuje bolesť a opuch, ale nemá žiadne vedľajšie účinky. V liečbe sa serrapeptáza využíva v Európe a Ázii vyše 25 rokov.

Viaceré štúdie upozorňujú, že kurkumín je tiež rovnako účinný ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na zmiernenie bolesti pri osteoartritíde.  Oba pritom znižujú produkciu spúšťačov zápalu – potláčajú zápalové reakcie. Kurkumín však ovplyvňuje spúšťače zápalu širokospektrálnym záberom a má potenciál redukovať bolesť a zápal bez nežiaducich účinkov na sliznicu žalúdka. Je vhodné podávať kurkumín spolu s kolagénom, glukosamínomchondroitínom v kombinácii so serrapeptázou pre rýchlejší nástup účinku a dosiahnutie lepších výsledkov.

Ba, 11.12.2017 pre Natures Aid                                                                              Pavel Malovič

 

 

 

 

Posted on 15.12.2017 Odporúčania lekára - články... 0 2706

KomentárNapíšte Komentár

Kategórie

Posledné komentáre

Žiadne komentáre

Blog search

Porovnať 0
Pred.
Ďalší

Žiadny produkt

Bude upresnené Doručenie
0,00 € Celkom

Objednať