Obchod Natures Aid

Toto je oficiálna stránka Natures Aid SK. Nakupujete u oficiálneho anglického výrobcu s viac ako 40-ročnou tradíciou.

Ako rýchlo dostanem zásielku?

Zásielky odosielame okamžite – dodanie do 1-2 dní. Nad 80 € poštovné neplatíte. Nad 100 € pribalíme k produktu darček.

Telefonické objednávky

Na telefónnom čísle +421 948 014 185 a emailom info@naturesaid.sk .

Rýchla objednávka

Ak si objednáte telefonicky najneskôr do 14:00, vaša objednávka vám bude doručená nasledujúci pracovný deň.

MUDr. Pavel Malovič radí ako neochorieť aj cez túto jeseň a zimu.

MUDr. Pavel Malovič radí ako neochorieť aj cez túto jeseň a zimu.

Imunita na jeseň a v zime, návrat do školy a zdravie v rodine 

Ľudský organizmus je neustále ohrozovaný choroboplodnými mikroorganizmami z okolitého prostredia (baktérie, vírusy, plesne, kvasinky, parazity). Hlavnú úlohu pri obrane voči týmto „záškodníkom“ a pri podpore odolnosti organizmu má imunitný systém (obranyschopnosť). Zabezpečuje ju v spolupráci s ďalšími nešpecifickými, takzvanými bariérovými systémami (neporušiteľnosť, celistvosť kože a slizníc, reaktívne obranné mechanizmy). Hladinu účinnosti všetkých obranných mechanizmov ovplyvňuje množstvo faktorov. Závažná je vrodená dispozícia, ale aj celý rad činiteľov vonkajšieho a vnútorného prostredia  ako vek, pohlavie, životospráva, výživa, užívanie liekov, typy ochorení a zranení, klimatické pomery a pod. Medzi významné vplyvy na obranyschopnosť a odolnosť organizmu patrí samozrejme aj množstvo a kvalita fyzickej a psychickej záťaže.

Septembrový návrat detí do školy, prostredia ktoré často predstavuje „hniezdo“ infekčných útočníkov proti imunite, je priamou výzvou na radikálne riešenie posilnenia obranyschopnosti.Nadmerné psychické zaťaženie, ktoré je spojené so zmenou životného štýlu detí a študentov po odpočinkových prázdninách v mesiacoch na prechode jesene do zimy  môže mať imunosupresívny (oslabujúci alebo potlačujúci odolnosť organizmu) účinok. Prechodne, na niekoľko hodín aj dní, môže poklesnúť ich obranyschopnosť natoľko, že infekciaz okolia „má otvorené dvere“. Najčastejšie ide o zápaly horných dýchacích ciest (najmä nosohltan a mandle), ale môže dôjsť aj ku akútnemu vzplanutiu chronických ochorení, ktoré si nedoliečené „nosíme  so sebou“ (najčastejšie chronické zápaly mandlí, prínosových a čelových dutín a zubov!).  Škodlivosti napomáha aj prípadné prašné smogom zamorené prostredie. Poklesu odolnosti prispieva tiež nedostatočná a nesprávna výživa - najmä nedostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov látok bielkovinového spektra a rovnako tak nedostatočný a nesprávny pitný režim aj nekvalitný odpočinok.

Pravidelná pohybová aktivita na úrovni masovej a rekreačnej telesnej výchovy aj výkonnostného športu a okolnosti s ňou spojené (zvyšovanie odolnosti na chlad, otužovanie) pozitívne ovplyvňujú obranyschopnosť organizmu športujúceho proti infekciám, (pravdepodobne zlepšenou účinnosťou nešpecifických bariérových systémov a zvýšením celkovej adaptability).

 

Na podporu liečby obranyschopnosti zaberajú výživové doplnky na prírodnej báze. Vynikajú medzi nimi tie s obsahom beta glukánu, čo je unikátny prírodný zložený cukor (komplexný polysacharid), vyskytujúci sa okrem výživových doplnkov najmä v pivovarských kvasniciach (majú vyššiu biologickú dostupnosť), zrnách niektorých obilnín, morských riasach a viacerých druhoch jedlých húb a v hlive ustricovej. Z týchto zdrojov sa dá izolovať vo veľmi čistom stave, čo sa o viacerých imunomodulačných látkach povedať nedá. Beta glukánový štít je schopný veľmi aktívne podporovať obranné reakcie organizmu proti vírusovým, bakteriálnym a parazitárnym ochoreniam a má aj ďalšie účinky. Dnes je už prakticky nemožné vyhnúť sa rôznym typom mierneho ožiarenia a elektronického smogu – či sa jedná o časté cestovanie lietadlami, používanie svietiacich obrazoviek počítačov, mobilných telefónov alebo akceptovanie  lekárskych vyšetrení. Beta glukán aktivizuje bunky - makrofágy, ktoré odstraňujú z tela ožiarené mikročastice už po siedmich hodinách od ich užitia a funguje aj ako antioxidačný štít proti fyzickému a psychickému stresu. Jeho užívanie aktivuje tvorbu červených krviniek a optimalizuje zloženie krvi aj po radiácii a chemoterapii pri onkologických situáciách. Beta glukán zohráva významnú úlohu tiež pri znižovaní nežiaduco vysokej hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi, udržiava optimálnu hladinu krvného cukru a zlepšuje poúrazové stavy.  Je bezpečný, netoxický a nenávykový. Zabraňuje predčasnému starnutiu a zákerným prejavom nepríjemných účinkov stresu. Napomáha znižovať výskyt infarktov srdca aj mozgu. V prípade antibiotickej terapie jeho súčasné podávanie zvyšuje jej účinky, urýchľuje a efektivizuje ju. Osobitou kapitolou je pôsobenie proti voľným radikálom – nestabilným agresívnym molekulám či skupinkám atómov, ktoré vznikajú prirodzene v organizme fyzicky a psychicky zaťažovaného jedinca ako produkt látkovej premeny (metabolizmu). Ich pôsobenie v tele je však za určitých okolností neprirodzené, škodlivé. Zvýšený vznik týchto miniatúrnych nepriateľov býva zapríčinený aj nadmerným slnením, pobytom v prostredí s vysokou koncentráciou škodlivín (cigaretový dym, výfukové plyny, výpary chemických látok), nadmerným pôsobením ozónu alebo už spomínaným ožarovaním. Človek si v tele nadmerne vytvára voľné radikály tiež pri zraneniach (najmä svalových), po požití väčšieho množstva alkoholu, pri zhoršenom prekrvení centrálneho nervového systému, vstrebávaní hnisavých ložísk, napríklad na koži a pri zubných koreňoch. Zvýšená produkcia voľných radikálov je aj pri mimoriadne intenzívnej fyzickej a psychickej námahe.

Pozoruhodnou položkou v boji za posilnenie imunity je aj cesnak. Obsahuje látky s podobným účinkom ako antibiotiká a na organizmus pôsobí blahodarne najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest, chrípke i nádche. Účinkuje aj proti pôvodcom infekčných chorôb (záškrt, tbc), priaznivo mení zloženie mikrobionálnej flóry čriev. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú rozširovaniu ciev a pôsobia proti vzniku aterosklerózy i vzniku krvných zrazenín (antitrombotické účinky). Znižuje hladiny krvných tukov a krvný tlak. Upravuje žalúdočné pochody, ale neprospieva ľuďom s poruchami žlčníka. Zlepšuje priebeh cukrovky (diabetu) a svoje miesto má aj v protinikotínovej kúre pri odvykaní od fajčenia. Výživová hodnota je v obsahu minerálnych látok (jód, síra, kremičité zlúčeniny, éterické oleje), vitamínov (A,B1, B2, C, PP, biotín), bielkovín a cukrov.

Slávny lekár prvého storočia nášho letopočtu Dioscoride napísal, že cesnak „čistí tepny a otvára ústa žilám“, a vedci neskôr naozaj potvrdili jeho užitočnosť pri ochoreniach srdca a ciev. Existujú aj štúdie, ktoré potvrdzujú pôsobenie cesnaku ako ochrany pred rakovinovým bujnením. Má vlastnosti, ktoré ho predurčujú na spolupôsobenie proti hubovitým ochoreniam (mykózam) a proti plesniam. Cesnakový prášok je v súčasnosti v móde v Hollywoode, kde na špeciálnych klinikách organizujú cesnakové ozdravovacie kúry, pri ktorých sa dokonca upraví hmotnosť pacientov.

K najdôležitejším prvkom zvyšujúcim výkonnosť, kreativitu a vo vysokej miere obranyschopnosť(imunitu) organizmu patrí určite mikroelement selén. Spomaľuje starnutie a razantne chráni telo pred nadbytkom a pôsobením agresívnych voľných radikálov (selén je antioxidant), čím urýchľuje liečbu najrozličnejších ochorení a zranení, ako aj rehabilitáciu a regeneráciu telesných systémov. Zároveň bráni organizmus pred nepriaznivým vplyvom náhodnej konzumácie či vdýchnutia ťažkých kovov a iných jedovatých látok. Páni potrebujú väčšie množstvo selénu ako ich dámsky proťajšok.

Pozor! Množstvo selénu sa z tela muža stráca pri ukončenom kompletnom pohlavnom akte – vylúčením spermatu (ejakuláciou). Preto je vhodné mať selén vždy po ruke v akejkoľvek forme.

Potrebná denná dávka, ktorú má človek prijať potravou alebo formou výživových doplnkov, je pre ženy 50 mikrogramov, pre mužov 100. Vyššie dávky pre dámy sú nevyhnutné v tehotenstve a pri dojčení. Maximálne prijaté denné množstvo nemá prekročiť 200 mikrogramov.

Selén udržuje aj pružnosť väzivových tkanív, ktoré sú na predĺženie kvality života pohybového aparátu nevyhnutné. V prípade nedostatku tohoto minerálu sa objavuje tuhnutie svalstva, znižovanie odolnosti voči fyzickej i psychickej záťaži, nervové poruchy a impotencia.

Pri podávaní treba dávať pozor tiež na predávkovanie, vtedy môže pôsobiť selén toxicky. To sa môže prejaviť najmä poruchami funkcie tráviaceho ústrojenstva, malátnosťou a zvýšenou lomivosťou a deformáciami nechtov.

Baza čierna (elderberry) je jednou z najmagickejších rastlín  v strednej Európe. Výťažok z nej v tabletkovej forme účinkuje proti suchému kašľu pri nachladnutí, „čistí“ krv, mierne podporuje potenie a môže pôsobiť ako ľahké preháňadlo. Predpisuje sa aj pri infekciách ucha, migréne, bolestiach chrbtice a pri sennej nádche. Zlepšuje kvalitu nosovej sliznice (pri „suchom nose“) a zjemňuje popraskanú pokožku rúk. Úspešne sa aplikuje pri úprave reumatických obtiaží, zapálených hemoroidov a kožných ochoreniach. V kombinácii s vitamínom D3 napomáha nielen vstrebávaniu minerálnych látok fosforu aj vápnika, ale je aj ako preventívny faktor oslabenia kostných štruktúr po najrozličnejších ochoreniach, zraneniach a pri preťažení. Vitamín D3 hrá významnú úlohu aj v kombinácii s vitamínmi A aj C ako prevencia proti prechladnutiu, zvyšuje obranyschopnosť (imunitu) a pomáha pri liečení zápalu očných spojiviek.

Jedinci, ktorí sú obyvateľmi miest s vysokou automobilovou prevádzkou a smogovou hrozbou, by mali konzumovať vyššie dávky vitamínu D3. D3 pôsobí najefektívnejšie v spolupráci s vitamínmi A, C a cholínom, za prítomnosti dostatočnej ponuky vápnika a fosforu.

Podstatnú úlohu v posilňovaní imunity na jeseň zohráva vitamín A. Je dôležitý pre udržiavanie kvality slizníc, výstieľok vnútorných orgánov a povlakov najjemnejších a najcitlivejších častí tela, ale aj pokožky, zubov, kostí, nechtov. Zvyšuje tiež odolnosť voči najrozličnejším infekciám a je súčasťou očného farbiva rhodopsinu. Je liekom proti nočnej slepote, posilňuje zrak a uplatňuje sa pri liečení niektorých očných chorôb a porúch videnia. Nedostatočný príjem tohoto vitamínu u žiackych ročníkov negatívne ovplyvňuje vývoj organizmu, môže spôsobiť degeneráciu spojivových tkanív, zapríčiňuje suchosť pokožky a slizníc, lomivosť nechtov a väčšiu náchylnosť na rozličné infekcie.

Vitamín C (kyselina askorbová) patrí medzi "najpopulárnejšie" vitamíny všetkých vekových kategórií. Pre deti a mládež má nezastupiteľnú úlohu pri tvorbe väzív a oporných tkanív (kosť, dentín, chrupavka). Zlepšuje vstrebávanie a využívanie železa a vápnika, premenu tukov i cukrov. Stupňuje schopnosť tolerancie stresu najmä tým, že umožňuje dobrú schopnosť nadobličiek. Zlepšuje koncentráciu, skracuje reakčný čas, aktivizuje činnosť nervovej sústavy (nemal by sa užívať pred spaním), oddiali nástup únavy a umožňuje vykonať viac práce na kyslíkový dlh. Nezanedbateľné je jeho pôsobenie ako ochrancu pred toxickými látkami z ovzdušia (voľné kyslíkové radikály) a z potravy (dusičnany). Podporuje hojenie rán a napomáha zvyšovanie obranyschopnosti organizmu. Jeho nedostatok môže znamenať narušenie spojivových tkanív, krvácavosť ďasien, únavnosť, málokrvnosť, narúšanie imunitného systému. Jeho spotreba stúpa pri všetkých druhoch stresu, fyzickej práci a infekčných ochoreniach.

Jedným z najzaujímavejších prvkov, patriacim zároveň medzi najdôležitejších organizátorov riadenia a usmerňovania základných fyziologických procesov „tela a duše“, je určite zinok. Jeho dostatočný a hlavne pravidelný príjem v potravinových doplnkoch je nesmierne dôležitý. Zinok je po železe druhý v tele najviac koncentrovaný stopový prvok  (pojem stopový znamená v prípade zinku to, že ho organizmus prijíma a obsahuje v zlomkoch gramu). Je nevyhnutnou súčasťou viac ako sto enzýmov a hormónov - zložiek regulujúcich látkovú premenu v tele. Obzvlášť dôležité je to v prípade bielkovín a tukov, ale nepriamo aj cukrov (zinok je nevyhnutný pre tvorbu a pôsobenie inzulínu). Podporuje činnosť prostaty, zlepšuje kvalitu spermií a zvyšuje sexualitu. So zvyšujúcim sa vekom, ale aj pri veľkej fyzickej záťaži, dochádza k znižovaniu zásob zinku a následne klesá kvalita obranyschopnosti organizmu (imunity). V nej má svoju nezanedbateľnú úlohu aj príjem vitamínu A, ktorý v tomto smere „spolupracuje“ so zinkom. Podobnú dvojicu, regulujúcu pre zmenu zasa premenu bielkovín a aminokyselín, nevyhnutných nielen pre imunitu, ale aj pre činnosť mozgu a nervovo-svalovú koordináciu, tvorí spolu so zinkom vitamín B6 (pyridoxín). Mozog a celá nervová sústava sa bez zinku nezaobídu. Úplne prvými príznakmi významného nedostatku zinku sú zhoršenie kvality a stavu pokožky, spomalené hojenie aj tých najbanálnejších zranení, pomalé hojenie zlomenín kostí, zhoršovanie zraku a chutí. Zinku majú málo ľudia, ktorí trpia vredovou chorobou čriev. Je veľmi pravdepodobné, že podávaním zinku dochádza k zlepšeniu stavu osôb, ktoré trpia kožným ochorením – psoriáza (lupienka).  Zinok tiež vytesňuje jedovaté kadmium, ktoré obsahuje cigaretový dym a spôsobuje okrem iného aj zvyšovanie krvného tlaku. Tlmí súčasne aj nepriaznivé účinky prebytku medi (v prípade zápalov kĺbov – artritídy). Má prospešný účinok aj pri liečbe alergií vo dvojici s vitamínom B6 (tlmí účinky histamínu) a napomáha pri liečbe depresií.

Zinok sa v organizme ničí (deaktivuje) najmä alkoholom, fajčením ale aj nesprávnym sladením. Vysoká spotreba bieleho cukru (zákusky, sladká káva a čaj) môže značiť dennú stratu až 3 miligramy zinku.

 

Ba 30.09.2017  pre Natures Aid                                                                                 Pavel Malovič

Posted on 06.10.2017 Odporúčania lekára - články... 0 3037

KomentárNapíšte Komentár

Kategórie

Posledné komentáre

Žiadne komentáre

Blog search

Porovnať 0
Pred.
Ďalší

Žiadny produkt

Bude upresnené Doručenie
0,00 € Celkom

Objednať